Trychologia

Pojęcie „trychologia” pochodzi od greckiego słowa ”trikhos" - włos

Trychologia jest nauką zajmującą się schorzeniami skóry głowy i włosów.

Nowoczesna trychologia skupia się na kompleksowym rozpoznaniu schorzenia i usunięciu jego przyczyn. Zadaniem trychologii kosmetologicznej jest natomiast zastosowanie odpowiednich zabiegów celowanych, zmierzających do poprawy jakości skóry głowy i włosów. Dokładna analiza stanu skóry głowy, cebulek włosów oraz schorzeń związanych ze skórą głowy pozwala na dobranie odpowiedniej procedury terapeutycznej oraz indywidualnego sposobu pielęgnacji włosów.

Do podstawowych zadań trychologa należy zdiagnozowanie schorzenia z jakim zgłasza się pacjent oraz dobór odpowiednich procedur w celu poprawy jakości życia pacjenta. Niezwykle istotne jest przeprowadzenie wywiadu, podczas którego możliwe jest częściowe rozpoznanie przyczyn powstania problemu.

Na prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy i włosów wpływa wiele czynników. Można je podzielić na egzo- i endogenne, czyli takie, które działają z zewnątrz lub wewnątrz na nasz organizm. Dlatego tak ważna jest precyzyjna diagnoza schorzenia oraz dobór celowanej kuracji.

 

Z jakimi dolegliwościami możemy udać się do trychologa?

Wypadanie  i przerzedzenie włosów

Atopowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotok

Łupież

Łuszczyca

Łysienie (wszystkie rodzaje)

Świąd skóry głowy

Trichotillomania

 

Zabiegowe procedury trychologiczne

Zabiegi trychologiczne obejmują: oczyszczenie skóry głowy tzw. peeling za pomocą specjalistycznych preparatów, karboksyterapię skóry głowy, elektroterapię prądem o niskim natężeniu a wysokiej częstotliwości, masaż trychologiczny, światłoterapię i mezoterapię igłową lub bezigłową. Zadaniem tych zabiegów jest poprawienie wchłaniania preparatów odżywczych, stymulację mieszków włosowych poprzez lepsze ukrwienie i odżywienie powierzchniowej warstwy skóry.

 

Najczęstszymi wskazaniami do trychoterapii są: przerzedzenie i wypadanie włosów, łysienie, łupież suchy, łupież tłusty, łojotok, przetłuszczanie włosów, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, hiperhydroza, świąd skóry głowy, włosy zniszczone w wyniku działania czynników mechanicznych lub chemicznych.